Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 14 Osobní a věcná pomoc při zdolávání požárů

14 Osobní a věcná pomoc při zdolávání požárů

V souvislosti se zdoláváním požáru jsou povinnosti fyzických osob v Zákoně o požární ochraně rozděleny na:

  • osobní pomoc
  • věcnou pomoc

Výše uvedené oblasti je nutné ještě doplnit o povinnosti spojené se vstupem na nemovitost a provedení dalších opatření v souvislosti se zdoláváním požáru.

Osobní pomoc je souhrnem základní činnosti a opatření, které je každý povinen provést v souvislosti se vznikem a zdoláváním požáru, jedná se o:

  • záchrana ohrožených osob - tu představují především nutná opatření pro záchranu ohrožených osob
  • hašení požáru - pod tímto pojmem se rozumí povinnost uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření
  • ohlášení požáru - ohlásit neodkladně na určeném místě zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení
  • poskytnutí osobní pomoci jednotce PO - poskytnout osobní pomoc jednotce požární ochrany na výzvu velitele zásahu, velitele jednotky požární ochrany nebo obce.

Pojem věcná pomoc znamená, že každý je povinen na výzvu velitele zásahu, velitele jednotky požární ochrany nebo obce poskytnout dopravní prostředky, zdroje vody, spojová zařízení a jiné věci potřebné ke zdolání požáru.

Výjimky z povinnosti poskytnout osobní nebo věcnou pomoc mají fyzické a právnické a podnikající fyzické osoby uvedené v § 20 Zákona o požární ochraně. Zejména je významné upozornit na skutečnost, že fyzická osoba není povinna poskytnout osobní nebo věcnou pomoc, jestliže jí v tom brání důležitá okolnost nebo jestliže by tím vystavila vážnému ohrožení sebe nebo osoby blízké.

Poskytne-li fyzická osoba, která podniká nebo je samostatně výdělečně činná, osobní pomoc, popřípadě jsou-li s poskytnutím věcné pomoci spojeny výdaje, paří tomu, kdo poskytl, náhrada ušlého výdělku nebo náhrada výdajů. O náhradě zpravidla rozhoduje a tuto poskytuje hasičský záchranný sbor kraje, v jehož územním obvodu požár vznikl.

Podobná ustanovení o osobní nebo věcné pomoci obsahuje i zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému ve znění pozdějších předpisů. Odlišnosti jsou především vy vymezení výjimek z povinnosti poskytnout osobní nebo věcnou pomoc a také v tom, kdo poskytuje případné náhrady za poskytnutí osobní nebo věcné pomoci, což je podle zákona o IZS zpravidla krajský úřad.

Další významná povinnost nejen fyzických osob souvisí se vstupem na nemovitost. Vlastník (správce, uživatel) nemovitosti je povinen umožnit vstup na nemovitost k provedení jiných záchranných prací, zejména vyklidit nebo strpět vyklizení pozemku, odstranit nebo strpět odsttranění staveb, jejich částí nebo porostů. O potřebě a rozsahu těchto opatření rozhoduje velitel zásahu.

Je-li to nezbytně nutné pro účely cvičení jednotky požární ochrany, vlastník (správce, uživatel) nemovitosti je povinen umožnit vstup na nemovitost. O tomto vstupu musí být hasičským záchranným sborem kraje nebo obcí, které cvičení jednotky požární ochrany organizují, předem uvědoměn, a to nejméně 24 hodin před zahájením cvičení. Přitom se musí dbát, aby cvičením jednotky požární ochrany bylo co nejméně rušeno užívání nemovitostí, a aby nevznikly škody, kterým lze zabránit.

Nesouhlasí-li vlastník (správce, uživatel) nemovitosti se vstupem na nemovitost, rozhodne hasičský záchranný sbor kraje nebo obec, které cvičení jednotky požární ochrany organizují, o tom, zda vstup na nemovitost je pro cvičení této jednotky nutný. To neplatí, jde-li o obydlí, kam lze vstupovat jen s předchozím souhalsem vlastníka nebo uživatele.

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma