Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 21 Změny staveb z hlediska požární bezpečnosti

21 Změny staveb z hlediska požární bezpečnosti

U dříve dokončených objektů mohou být prováděny různé stavební úpravy, např. výměna stavebních prvků a technologií, nástavba, přístavba, dále změna ve využití objektu nebo některé jeho části. Tyto stavební úpravy mohou být různého rozsahu nebo mohou být prováděny u objektů projektovaných a dokončených pode různých filosofií řešení požární bezpečnosti. Proto je potřeba ke změnám staveb přistupovat tak, aby nebyly v některých případech příliš technicky a ekonomicky náročné.

Příklad: Jinak bude řešena z hlediska PBS změna vnitřní dispozice např. v budově z 1.pol.20.století, jinak provedení zateplení a celkové revitalizace panelových domů z různých období výstavby, jiné požadavky budou kladeny na kompletní přestavbu starší budovy spojenou s výměnou stropní konstrukce nebo nástavbou celého objektu.

Vyhláška č. 23/2008 Sb. uvádí, že při výměně dokončené savby, změně v užívání stavby nebo při udržovacích pracívh se postupuje podle české technické normy ČSN 73 0834 Požární bezpečnost staveb - Změny staveb. Norma platí pro projektování změn dokončených staveb, které podléhají ohlášení, změně účelu užívání nebo stavebnímu povolení podle stavebního zákona.

Podle normy jsou stanoveny požadavky PBS na celé měněné objekty nebo pouze jejich části v návaznosti na základní projektové normy ČSN 73 0802 a ČSN 73 0804, příp. daší projektové normy řady 73 08xx. Změny staveb mohou být také řešeny plně podle těchto uvedených norem.

Ustanovení ČSN 73 0834 neplatí pro změny staveb, které byly projektovány podle ČSN 73 0802, 73 0804 a norem řady ČSN 73 08xx, kromě tzv. změn skupiny I. Důležitým mezníkem je z tohoto hlediska 1. duben 1977, kdy vešla v účinnost první z norem nově zaváděného kodexu požárních norem, a to ČSN 73 0802 "Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení". Tato norma zavedla novou jednotnou koncepci řešení požární bezpečnosti staveb, začalo se využívat rozdělování objektů na menší celky - požární úseky.

Norma definuje pojem Změna užívání objektu, prostoru nebo provozu. Jedná se o změny, které vedou:

  • k definovanému zvýšení požárího rizika,
  • ke stanovenému zvýšení počtu unikajících osob,
  • ke zvýšení počtu osob s omezenou schopností samostatného pohybu nebo neschopných samostatného pohybu,
  • k záměně funkce objetu, která vede převážně k vyššímu požárnímu riziku,
  • ke stavebním změnám, např. nástavbě, vestavbě nebo přístavbě nepřekračující definovanýrozsah.

Změny staveb se třídí podle jejich rozsahu a závažnosti do tří skupin.

Změny staveb skupiny I

(s uplatněním omezených požadavků požární bezpečnosti)

Jedná se o nejméně rozsáhlé změny, u kterých nedochází k rozsáhlým stavebním úpravám, nebo k výše zmíněné změně užívání objektu, prostoru nebo provozu. Při těhto změnách nedochází ke zvyšování požárního rizika, ke zhoršení podmínek pro evakuaci osob nebo pro zásah jednotek požární ochrany. Norma přesně uvádí, co je předmětem těchto změn staveb. Patří sem např. oprava stávajících konstrukcí, obnova technického a technologického zařízení, změna vnitřního členění prostorů, pokud nevznikne z menších místností prostor větší než 100 m2, a také provedení dodatených vnějších tepelných izolací, provedených v souladu s ČSN 73 0810.

Při změnách staveb skupiny I musí být splněny některé technické požadavky, uvedené v normě, nevyžadují však další opatření z hlediska požární bezpečnosti.

Změny staveb skupiny II

(S uplatněním specifických požadavků požární bezpečnosti)

Jsou to ty změny staveb, které už nesplňují podmínky pro změny staveb skupiny I, ale nedochází u nich k rozsáhlým změnám, které jsou zařazeny mezi změny staveb skupiny III. Často se jedná o změny staveb spojeené se změnou užívání objektu. Těmto změnám je věnována největší část normy ČSN 73 0834.

Postup stanovení požadavků požárrní bezpečnosti

Z měněného prostoru se vytvoří jeden nebo více požárních úseků nebo se jako nový požární úsek posuzuje celý objekt. K těmto úsekům se dále stanovují požadavky na základě výpočtů a ustanovení podle projektových norem jako by se jednalo o novostavbu, a následně se využívají přesně stanovené úlevy podle ustanovení ČSN 73 0834.

Příklady:

  • Stupeň požární bezpečnosti požárního úseku určený podle ČSN 73 0802 nebo ČSN 73 0804 nebo dalších norem řady ČSN 73 08xx lze stanoveným způsobem snížit, apř. IV. stupeň o jeden stupeň
  • Podmínky evakuace osob se hodnotí, pokud dochází ke zvýšení požárního rizika, nebo dochází k definovanému zvýšení počtu evakuovaných osob.
  • Odstupové vzdálenosti, které oproti původnímu i třeba nevyhovujícímu stavu nejsou novou úpravou zvětšeny, s považují za vyhovující.
  • Vnitřní zásahové cesty mohou tvořit také chráněné únikové cesty typu A nebo odvětrané částečně chráněné únikové cesty.

Norma a příloha obsahují hodnoty požární odolnosti některých vybraných stavebních konstrukcí a výrobků, které je možné použít pouze pro zěny staveb podle ČSN 73 0834.

Změny staveb skupiny III

Jedná se o tak podstatné změny, že se musí celý objekt řešit jako novostavba, nelze uplatnit žádné úlevy a musí být plně uplatňovány požadavky projektových norem ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a dalších norem řady ČSN 73 08xx.

V jednom objektu se mohou vyskytovat současně změny staveb všech skupin.

Pro změny staveb domů pro bydlení (bytových domů na keramické nebo silikátové bázi) projektovaných podle typových podkladů schválených do konce roku 1994, i když byly projektovány podle ČSN 73 0802 a ČSN 73 0833, platí řešení požární bezpečnosti podle přílohy A normy. V případě těchto budov se v podstatě řeší požární bezpečnost opět s využitím specifických požadavků, ne v plném rozsahu podle projektových norem.

V další samostatné příloze ČSN 73 0834 jsou uvedeny požadavky na řešení změn staveb kulturních památek (památkově chráněných staveb, památkových rezervací a památkových zón). U změn staveb skupiny II a III kulturních památek musí být vždy navržena elektrická požární signalizace nebo hlásiče požáru s elektrickým zabezpečovacím systémem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma