Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 40 Požárně bezpečnostní zařízení > Zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT)

Zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT)

ZOKT,nebo ve smyslu norem 73 08XX taktéž nazývané samočinné odvětrávací zařízení (SOZ), je další aktivní požárně bezpečnostní zařízení, patřící do skupiny vyhrazených PBZ, které má po stanovenou dobu odvádět z požárního úseku zejména kouř (zplodiny hoření) a teplo.

Díky němu dochází k:

  • zlepšování podmínek pro evakuaci osob - postižený prostor se nezakouří tak rychle a osoby mají čas uniknout (to je hlavní účinek ZOKT); Zařízení se instaluje z důvodu zachování minimální výšky neutrální roviny, která je obvykle 2,5 m nad nejvyšší úrovní podlahy.
  • zlepšování podmínek pro zásah jednotek požární ochrany (např. lepší viditelnost)
  • snižování tepelného namáhání stavebních konstrukcí
  • snižování škod na technických, technologických a jiných zařízeních vzniklých v důsledku působení tepla a zplodin hoření.

Každý požární úsek, kde je instalováno ZOKT, se člení na jednu nebo více kouřových sekcí. Jednotlivé kouřové sekce jsou vzájemně odděleny kouřovými zábranami (přepážkami). Kouřové zábrany jsou stavební konstrukce (např. kouřové závěsové stěny, příčky, plnostěnné vazníky), které slouží zejména k tomu, aby se kouř z jedné sekce, kde probíhá požár, nepřesouval do vedlejších akcí.

ZOKT se zpravidla aktivuje po jednotlivých kouřových sekcích elektrickou požární signalizací na základě impulsu z hlásičů požáru. Možná je také aktivace ručním či jiným zařízením.

Odvětrací zařízení musí být funkční nejméně po dobu evakuace osob nebo do doby zásahu první jednotky požární ochrany (rozhodující je delší z obou dob), nejméně však 5 minut (ve smyslu ČSN 73 0802).

Jestliže je v prostorech zároveň instalováno například sprinklerové stabilní hasící zařízení, musí být posouzeny vzájemné vazby, aby nedocházelo k oboustrannému negativnímu ovlivnění. Tam, kde je primární evakuace osob (například pasáže apod.), se ZOKT aktivuje nezávisle na SHZ.

Odvod kouře a tepla je založeno buď na principu tzv., přirozeného nebo nuceného odvětrání, popřípadě kombinace obou.

Norma 73 0810 - požární bezpečnost staveb - společné požadavky připouští tyto kombinace:

  • přirozený odvod plynů a přirozený přívod vzduchu
  • přirozený odvod plynů a nucený přívod vzduchu
  • nucený odvod plynů a přirozený přívod vzduchu

Jiné varianty jsou možné, musí však být podrobně analyzovány.

Přirozené odvětrání

Přirozený způsob odvětrání využívá tzv. komínového efektu, kdy v důsledku rozdílu teplot mezi horkými spalinami a okolním vzduchem (a tedy i rozdílu hustot) dochází k vytvoření stoupavého proudění. Tedy horký vzduch stoupá vzhůru a chladnější se přisává. Intenzita komínového efektu je závislá také na rozdílu výšek mezi přívodními a odvodními otvory.

Obrázek: Princip přirozeného odvětrání kouře a tepla:

 

 

 

Kouř se odvádí buď otvory ve střeše (střešími kouřovými klapkami) nebo pomocí potrubního systému. Otevřít je nutno všechny klapky v celé kouřové sekci. Přítok čerstvého vzduchu se musí zajistit dostatečně velkým otvorem (například automaticky ovládanými dveřmi, kny), umístěným na vhodném místě.

Obrázek: Střešní kouřová klapka:

 

Obecně lze říci, že zařízení pro přirozený odvod kouře a tepla je méně spolehlivé, než zařízení s nuceným odvětráním, protože je závislé na aktuálních meteorologických podmínkách (teplota, vlhkost vzduchu, déšť, mlha, sněžení, rychlost a směr větru apod.).

Nucené odvětrání

Při nuceném odvětrání se využívá speciálních elektrických ventilátorů, které vytvářejí přetlak nebo podtlak. Intenzita proudění vzduchu je pak dána zejména výkonem ventilátoru. Také u zařízení pro nucený odvod kouře a tepla musí být zajištěn dosatečný přísun čerstvého vzduchu (přirozený nebo nucený) a zároveň odvod vzduchu (přetlakovými klapkami, odvodními ventilátory včetně potrubních rozvodů).

ZOKT s nuceným odvětráním se zpravidla instaluje tam, kde z technických důvodů nelze využít větrání přirozené (vícepodlažní objekt, podzemní prostory aod.).

Nucené odvětrání můžeme rozdělit na dva základní typy, a sice:

  • podtlakové - využívá elektrický ventilátor, který odsává kouř z prostoru požáru
  • přetlakové - ventilátor vhání čerstvý vzduch do prostoru požáru, čímž dochází k vytvoření přetlaku. Vzniklý přetlak pak vytěsňuje produkty hoření. Tento typ ventilace se využívá především v chráněných únikových cestách.

Ventilátory sloužící pro nucený odvod horkých plynů se hodnotí podle teplot horkých plynů, které vznikají při požáru a klasifikují se do tříd výrobků F 200, F 300, F 400, F 600 a F 842. Například označení ventilátoru F 300 zanmená, že ventilátorem mohou odtékat horké plyny teploty do 300 °C po dobu 60 minut. Více informací o značení elektrických ventilátorů obsahuje norma ČSN 73 0810 - Požární bezpečnost staveb - Společné ustanovení.

Obrázek: Zjednodušené schéma fungování podtlakového nuceného odvětrání:

 

 

Nutnost instalace zařízení pro odvod kouře a tepla vychází zejména z norem požární bezpečnosti staveb řady 73 08XX. Každý návrh těchto zařízení musí vycházet z konkrétních podmínek cráněného prostoru (odvětrávaného požárního úseku), jako je dispozice prostoru, požární riziko, doba evakuace osob, doba zásahu jednotek požární ochrany apod. Návrh zařízení pro odvod kouře a tepla navazuje na požárně bezpečnostní řešení stavby a je jeho součástí.

 

 

 

 

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma