Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 07 Požární tabulky, bezpečnostní barvy, značky

07 Požární tabulky, bezpečnostní barvy, značky

Jedna ze základních povinností právnických a podnikajících fyzických osob dle §5 odst.1 písm. d) je označovat pracoviště a ostatní místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně a to včetně míst, na kterých se nachází věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení. Nicméně povinnost označení bezpečnostními značkami vyplývá i z jiných povinností např. § 5 odst. 1 písm. b) Zákona o požární ochraně s přihlédnutím k podrobnostem § 11 odst. 3 Vyhlášky o požární prevenci nebo § 101, § 102 zákon č. 262/2006 Sb. zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, § 6 zákona č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, s přihlédnutím k nařízení vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů, ve znění nařízení vlády č. 405/2004 Sb.

Problematika bezpečnostních značek, značení a signálů je v České republice řešena především prováděcím předpisem k zákonu, nařízením vlády. Tento zákon zpracovává příslušné předpisy Evropských společenství, upravuje v návaznosti na zákoník práce, další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen BOZP) v pracovněprávních vztazích a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví (dále jen "BOZ") při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy.

Ustanovením dle § 6 zákona je dáno, že na pracovištích, na kterých jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví, je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a značení a zavést signály, které poskytují informace nebo instrukce týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a seznámit s nimi zaměstnance. Bezpečnostní značky, značení a signály mohou být zejména obrazové, zvukové nebo světelné. Tzn. tímto zákonem resp. i zákoníkem práce jsou stanoveny povinnosti ve vztahu zaměstnavatele k zaměstnancům. Nicméně povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se vztahuje ma všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích (§ 101 odst. 5 zákoníku práce). Vznikne-li zaměstnavateli povinnost, postupuje podle zákoníku práce a uvedeného nařízení vlády.

Značky, uvedené v nařízení vlády je nutné považovat za značky, na kterých se dohodly členské státy ES jako na základních značkách používaných jednotně všemi členskými státy. Kromě toho lze v národních úpravách používat i jiné značky. Řada dalších značek je uvedena v ČSN EN ISO 7010. Pokud je zaměstnavatel použil, je jeho postup v souladu s právním řádem ČR. V příloze tohoto nařízení vlády je uveden vzhled značek:

  • zákazu,
  • příkazu,
  • výstrahy,
  • informativní značky pro označení únikové cesty a nouzového východu nebo místa první pomoci,
  • informativní značky pro věcné prostředky požární ochrany, požárně bezpečnostní zařízení a směr cesty k nim,
  • značky označující riziko střetu osob s přepážkami nebo riziko pádu osoba  předmětů.

Nařízení vlády dává možnost používání světelných a zvukových signálů a signálů dávaných rukou a hlasových signálů a jsou v něm také uvedeny barvy jednotlivých druhů značek a světelných signálů - bezpečnostní barva.

Základní normou pro provedení bezpečnostních značek je v současnosti česká technická norma ČSN ISO 3864-1 - Bezpečnostní barvy a bezečnostní značky. tato norma stanovuje základní požadavky na vzhled a provedení (tvar) jednotlivých značek včetně některých značek požárních a dále uvádí příklady nejčastěji používaných piktogramů a doplňkových tabulek. Grafickými značkami pro použití do bezpečnostních značek se zabývá česká technická norma ČSN ISO 3864-3.

Pojmy ČSN ISO 3864-1:

  • bezpečnostní barva je barva, které je přiřazen speciální bezpečnostní význam (zákaz, příkaz, výstraha atd.)
  • bezpečnostní značení je značení používající bezpečnostní barvy a bezpečnostní kontrastní barvy ke sdělení bezpečnostní zprávy nebo zdůraznění nějakého předmětu/objektu nebo vyznačeného místa,
  • bezpečnostní značka je značka poskytujícíobecné bezpečnostní sdělení, získané kombinací barvy a geometrického tvaru a která přidáním grafické značky podává konkrétní bezpečnostní sdělení.

Tabulka - Používané barvy a tvary bezpečnostních značek:

  Symbol Význam Barva bezpečnostní a kontrastní
trojúhelník výstraha, nebezpečí žlutá x černá
mezikruží zákaz červená x bílá
kruh příkaz modrá x bílá
obdélník, čtverec informativní zelená x bílá
obdélník, čtverec požární ochrana červená x bílá

Tabulka - Geometrické tvary, barvy a kontrastní bezpečnostní barvy pro bezpečnostní značky:

Geometrický
tvar
Význam Bezpečnostní
barva
Kontrastní
barva
Barva grafi cké
značky
Příklad použití
Zákaz Červená Bíláa) Černá • nekouřit
• nepít
• nedotýkat se
Příkaz Modrá Bíláa) Bíláa) • nosit ochranu očí
• nosit ochranný oděv
• umývat ruce
Výstraha
(upozornění)
Žlutá Černá Černá • výstraha, horký povrch
• výstraha, biologické
nebezpečí
• výstraha, elektřina
Bezpečný
stav
Zelená Bíláa) Bíláa) • první pomoc
• nouzový východ
• místo ke shromáždění při
evakuaci
Požární
bezpečnost
(zařízení)
Červená Bíláa) Bíláa) • místo k vyhlášení
požárního poplachu
• soubor vybavení pro
likvidaci požáru
• hasicí přístroj

a) Bílá barva obsahuje barevný materiál, s fotoluminiscenčními vlastnostmi denního světla, podle ISO 3864-4

 

Jak vyplývá ze zákona a dále z obsahu nařízení vlády, mezi bezpečnostními značkami jsou též značky informativní pro věcné prostředky požární ochrany, požárně bezpečnostní zařízení a směr cest, které lze nazvat také požární nebo požárně bezpečnostní značky, protože zákazy, výstrahy nebo informace souvisejí také s požární ochranou.

Řada z těchto značek uvedených v nařízení vlády je totožná se značkami uvedenými v ČSN EN ISO 7010 Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky - Registrované bezpečnostní značky. Nicméně v úvodní části této normy je uvedeno v poznámce, že právní předpisy některých zemí se mohou lišit v některých ohledech od údajů v této normě. Tzn., že některé země se řídí svými platnými právními předpisy např. vzhledem k požární ochraně.

ČSN EN ISO 7010 je nová evropská/mezinárodní norma pro bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky. Tato norma je pravidelně revidována, aby obsahovala bezpečnostní značky, které jsou normalizované v ISO, a které odpovídají zásadám navrhováná podle normy ČSN ISO 3864-1. Obsahuje bezpečnostní značky za účelem prevence nehod (úrazy), požární ochtany, evakuaci, zdravotnímu riziku. Bezpečnostní značky jsou určeny všude tam, kde existuje, kde existuje nějaké riziko. Tyto bezpečnostní značky jsou použitelné na pracovištích a ve veřejných prostorách, pro označování výrobků štátky, pro únikové a evakuační plány.

Bezpečnostní značky jsou podle normy rozděleny do čtyř kategorií podle jejich funkce:

  • E - značky označující evakuační východy, umístění zabezpečovacího zařízení nebo bezpečnostního vybavení,
  • F - značky požární bezpečnosti
  • M - značky příkazu
  • P - značky zákazu,
  • W - značky výstrahy.

Tabulka - Souhrn všech bezpečnostních značek podle kategorie (příklady):

Bezpečnostní
značka,
referenční
číslo
a význam
Kategorie
E F M P W
Evakuační
východy,
umístění
zabezpečovacího
zařízení nebo
bezpečnostní
vybavení,
bezpečnostní
opatření (značky
bezpečného
stavu)
Značky požární
bezpečnosti
Značky příkazu Značky zákazu Značky výstrahy

Bezpečnostní
značka

 


Referenční
číslo
Význam

E001
Nouzový východ
(vlevo)

 

F001
Hasicí přístroj

M001
Obecná značka
příkazu

P001
Obecná značka
zákazu

W001
Obecná značka
výstrahy

Bezpečnostní
značka

 

 

 

Referenční
číslo
Význam

 

 

E002
Nouzový východ
(vpravo)

 

 

F002
Naviják požární
hadice

M002
Odkaz na
instrukce
návodu
k použití/
brožury

 

 

P002
Nekouřit

 

W002
Výstraha;
výbušný
materiál

Bezpečnostní
značka

 

 

 


Referenční
číslo
Význam

 

 

 

E003
První pomoc

 

 

 

F003
Požární žebřík

 

 

M003
Nosit ochranu
sluchu

P003
Bez otevřeného
ohně; Zakázán
oheň, otevřený
zdroj vznícení
a kouření

 

W003
Výstraha;
radioaktivní
materiál nebo
ionizující záření

 

 

 

Norma ČSN EN ISO 7010 obsahuje národní přílohu NA, která obsahuje příklady bezpečnostních značek ze zrušené normy ČSN ISO 3864 z roku 1995, které tato norma obsahovala. Jedná se o bezpečnostní značky plošně rozšířené v České republice, které jsou historicky a v souvislosti používané na úseku požární ochrany.

Další technickou normou, ve které jsou uvedeny značky požární ochrany, je česká technická norma ČSN 01 8013 - Požární tabulky. Některé tabulky z této normy jsou změnou Z2 a ČSN ISO 3864 zrušené. Účelem této normy je poskytnout informace z oblasti požární ochrany jednotkám požární ochrany, zaměstnancům a veřejnosti.

Na závěr je třeba připomenout, že předpisy o požární ochraně reagují i na ochranu jiných osob, než zaměstnanců. Je proto vhodné, aby výsledné bezpečnostní značení tvořilo vyhovující systém. Značky určené zaměstnancům poskytnou stejnou informaci i osobám jiným (např. osobě, která si vyřizuje své záležitosti na úřadě). Vhodným postupem pro výběr bezpečnostních značek je vymezení podmínek a nároků v daných souvislostech, tj. provedení stavby, technické vybavení, provozní podmínky, požadavky na bezpečnost práce, další požadavky na požární ochranu atd. Správnost výběru značek a vhodnost umístění je třeba sledovat při provozování činností (užívání objektů), na poznatky reagovat a v případě potřeby provést změnu nebo doplnění.

Cílem této kapitoly bylo uvést přehled předpisů a technických norem zabývající se bezpečnostními značkami a bezpečnostním značením. Je také nutno podotknout, že ve vztahu k ustanovení § 2 odst. 1 Zákona o požární ochraně (Ministerstva a jiné státní orgány a právnické osoby, podnikající fyzické osoby zabezpečují plnění povinností vyplývajících pro ně ze Zákona o požární ochraně, předpisů vydaných na jeho základě nebo z jiných předpisů upravujících povinností na úseku požární ochrany jako nedílnou součást své řídící, hospodářské nebo jiné základní činnosti a neodkladně odstraňují zjištěné nedostatky) lze pro účely zajištění požární ochrany využít z hlediska výše uvedeného také zákoník práce, zákon č. 309/2006 Sb. a nařízení vlády. Nicméně i když budou tyto předpisy při kontrole provedené na základě ustanovení § 31 odst. 1 písm. a) Zákona o požžární ochraně využity (tzn. provedeno značení), nemůžeme takové opatření považovat za vyčerpávající z hlediska plnění povinností na úseku požární ochrany, protože se jedná o kontrolu plnění povinností na úseku požární ochrany.

 

Tabulka - Příklady značek z národní přílohy NA:

NE.01 Hydrant Písmeno H
NE.08 Kouřová klapka Šipka s označením O–Z
NE.10a Únikový výhod vpravo Panáček, šipka vpravo, dveře
NE.11a Únikový žebřík vpravo Panáček, šipka vpravo, žebřík
NE.12a Únikové schodiště vpravo nahoru Panáček, šipka vpravo, schody
Označení evakuačního výtahu, který je součástí únikové cesty
Označení výtahu, který umožnuje jeho použití s přímým řízením jednotky
hasičského záchranného sboru nebo slouží pro požární zásah

 

 

 

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma