Povinnost zpracovat předepsanou dokumentaci požární ochrany je zakotvena v Zákoně o požární ochraně.
V dokumentaci požární ochrany se stanovují podmínky požární bezpečnosti činností se zvýšeným požárním nebezpečím a činností s vysokým požárním nebezpečím, prokazuje se jí plnění některých povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Provozovatelé činností se zvýšeným a s vxysokým požárním nebezpečím jsou povinni stanovené podmínky plnit a zpracovanou dokumentaci udržovat v souladu se skutečným stavem.
Jednotlivé druhy dokumentace PO, jejich obsah a způsob vedení stanovuje Vyhláška o požární prevenci.
Druhy dokumentace PO
Dokumentaci PO až na výjimky zpracovává a vede odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany. Součástí dokumentace je také uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.
Součástí dokumentace požární ochrany je:
Součástí dokumentace požární ochrany je také další dokumentace, která obsahuje podmínky požární bezpečnosti. Patří sem dokumentace, která je zpracovávaná, schvalovaná a vedená příp. i podle jiných právních předpisů:
Dokumentaci požární ochrany uvedenou výše pod písmeny a) až i) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce, a to před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.
Kontrola dokumentace požární ochrany uvedené v písmenech a) až i), včetně záznamu o jejím výsledku, se provádí v rámci preventivních požárních prohlídek, a to nejméně jednou za rok nebo po každém požáru anebo po každé provedené změně, která měla vliv na její obsah.
Požadavky stanovené na obsah některých druhů dokumentace požární ochrany mohou být zapracovány do jiné organizační nebo provozní dokumentace vedené právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou (např. organizační řád, provozní řád, technologické postupy). Jsou-li splněny všechny podmínky kladené na dokumentaci PO (zpracovatel, obsahové náležitosti, schválení), považují se tyto části jiné organizační nebo provozní dokumentace za příslušné druhy dokumentace požární ochrany.
Při činnostech se zvýšeným požárním nebezpečím, které právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby vykonávají mimořádně a jednorázově a podmínky požární bezpečnosti nejsou stanoveny jiným právním předpisem (např. vyhláškou č. 87/2000 Sb., kterou se stanoví podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic), určí se druhy a způsob zpracování a vedení nezbytné dokumentace požární ochrany nebo některých jejích částí na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. pokyny pro činnost preventivní požární hlídky).
Průvodní dokumentace a dokumentace požární ochrany se zpracovává, vede, popřípadě předkládá orgánu státního požárního dozoru ke schválení, kontrole nebo k posouzení v českém jazyce.
Dokumentace požární ochrany, kterou orgán státního požárního dozoru schvaluje (posouzení požárního nebezpečí), a požárně bezpečnostní řešení, které je součástí posuzované dokumentace (výkon státního požárního dozoru), se předkládají ve 2 vyhotoveních.
Dokumentace požární ochrany se ukládá takovým způsobem, aby byla dostupná osobám zaměstnancům, kterých se týká, a orgánům státního požárního dozoru. Dokumentace požární ochrany musí být vedena, popřípadě její stejnopisy nebo kopie musí být uloženy takovým způsobem, aby v případě požáru bylo možno prokázat plnění povinností stanovených zákonem.
Vznikne-li pochybnost zda, v případě v jakém rozsahu má být zpracována nebo vedena, rozhodne o tom orgán státního požárního dozoru:
Dokumentaci zdolávání požárů (DZP) tvoří:
Dokumentace zdolávání požárů se zpracovává:
Tyto dokumenty upravují zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob, zvířat a majetku v objektech právnických osob a podnikajících fyzických osob.
Operativní plán tvoří:
součástí vyjímatelné přílohy může být také operativní karta.
je zjednodušenou formou operativního plánu a zpracovává se zpravidla v případech, kdy se složité podmínky pro zásah vyskytují v jednom stavebním objektu.
Operativní plán tvoří:
Pro zpracování dokumentace byla vydána metodika – Metodický návod k vypracování dokumentace zdolávání požáru (z roku 1988, 2. vydání 1996)34). Metodika uvádí přesnější postup zpracování a jednotné provedení grafických částí včetně značek.
Barvy používané v DZP:
Tabulka - Příklady některých značek:
Značka | Význam |
Nadzemní požární hydrant | |
Podzemní požární hydrant | |
Nástěnný požární hydrant | |
Přírodní vodní nádrž | |
Hlavní uzávěr vody v podniku | |
Hlavní uzávěr plynu v podniku | |
Hlavní uzávěr hořlavých kapalin | |
Hlavní vypínač elektrického proudu v podniku | |
Výtah evakuační (E), požární (P) | |
Komunikace nebo nástupní plochy vhodné pro vedení požárního zásahu | |
Travnatý porost, keře |
Vyjímatelná příloha operativního plánu nebo operativní karta je uložena u jednotky HZS kraje předurčené požárním poplachovým plánem kraje a u jednotky HZS podniku. Není-li jednotka HZS podniku zřízena, je dokumentace zdolávání požárů uložena u právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby na jiném trvale přístupném místě.
Součástí podkladů pro zpracování dokumentace zdolávání požárů je požární poplachový plán, který je k dispozici u orgánu státního požárního dozoru. Orgán státního požárního dozoru poskytuje zpracovateli DZP tuto dokumentaci k nahlédnutí, v případě potřeby poskytuje také další odbornou pomoc.
Obrázek - Grafická část vyjímatelné přílohy operativního plánu – půdorys:
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím, jsou povinny prostřednictvím odborně způsobilé osoby podle § 11 Zákona o požární ochraně zabezpečit posouzení požárního nebezpečí z hlediska ohrožení osob, zvířat a majetku a plnění dalších povinností na úseku požární ochrany.
Posouzení požárního nebezpečí obsahuje následující části:
1)
2)
3)
4)
Návrhy opatření jsou organizačního charakteru, technického charakteru a jiná.
Vzor textové části operativní karty (přední strana, formát A4):
5)
Přesné uvedení podkladů, ze kterých byly čerpány použité údaje a obsah dokumentu.
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím, předkládají posouzení požárního nebezpečí ke schválení orgánu státního požárního dozoru před zahájením jimi provozované činnosti.
Zjistí-li orgán státního požárního dozoru, že posouzení požárního nebezpečí předložené ke schválení vykazuje nedostatky, pro které je nelze schválit, vrátí je předkladateli zpět s uvedením důvodů a současně stanoví přiměřenou lhůtu k odstranění nedostatků. Jinak toto posouzení schválí bez zbytečného odkladu.
Stanovení organizace zabezpečení požární ochrany upravuje vytvoření vlastního organizačního systému, nezbytného pro plnění povinností vyplývajících z předpisů o požární ochraně.
Přitom se vychází z kategorií a rozsahu provozovaných činností.
Stanovení organizace zabezpečení požární ochrany vždy obsahuje přiřazení úkolů na úseku požární ochrany k určeným funkcím s uvedením požadované odborné kvalifi kace nebo způsobilosti.
V případě, že právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba na základě schváleného posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace zpracované na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. stanovení organizace zabezpečení PO) zřizuje ohlašovnu požárů, vydává k zajištění jejího provozu řád ohlašovny požárů.
Řád ohlašovny požárů upravuje:
Řád ohlašovny požárů obsahuje:
Řád ohlašovny požárů je uložen na ohlašovně požárů a jeho obsah je součástí školení obsluhy ohlašovny požárů.
Požární kniha slouží také k záznamům o kontrole, údržbě nebo opravě požárně bezpečnostního zařízení. Záznam v požární knize je platným dokladem o provozuschopnosti zařízení, není-li Vyhláškou o požární prevenci nebo průvodní dokumentací výrobce stanoveno jinak.
Počet požárních knih a určení, pro který objekt nebo zařízení slouží, stanoví právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba (např. ve stanovení organizace zabezpečení PO).
Požární řád upravuje základní zásady zabezpečování požární ochrany na místech, kde se vykonávají činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. Požární řád obsahuje:
Přílohou požárního řádu jsou:
Požární řád se zveřejňuje tak, aby byl dobře viditelný a trvale přístupný pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti.
V odůvodněných případech (např. pro značný rozsah) nemusí být některé údaje v požárním řádu uvedeny. V takovém případě se do požárního řádu uvede odkaz na druh dokumentace požární ochrany, do které jsou tyto údaje zapracovány.
Požární poplachové směrnice vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.
Požární poplachové směrnice obsahují:
Požární poplachové směrnice se zveřejňují tak, aby byly dobře viditelné a trvale přístupné pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti.
Stanoví-li tak schválené posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. stanovení organizace zabezpečení PO), prověřuje se účinnost opatření uvedených v požárních poplachových směrnicích nejméně jednou za rok formou cvičného požárního poplachu. Vyhlášení cvičného požárního poplachu se předem oznámí příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje.
Požární evakuační plán upravuje postup při evakuaci osob, zvířat a materiálu z objektů zasažených nebo ohrožených požárem.
Požární evakuační plán obsahuje:
Požární evakuační plán se zpracovává:
Úplnost a správnost požárního evakuačního plánu se obdobně jako u požárních poplachových směrnic ověřuje formou cvičného požárního poplachu, stanoví-li tak schválené posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. stanovení organizace zabezpečení PO), a to nejméně jednou za rok. Vyhlášení cvičného požárního poplachu se předem oznámí příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje.
Požární evakuační plán je uložen u jednotky hasičského záchranného sboru podniku. Není-li tato jednotka zřízena, je požární evakuační plán uložen na trvale dosažitelném místě.
Grafi cké znázornění směru únikových cest se umísťuje na dobře viditelném a trvale přístupném místě v jednotlivých podlažích objektů a zařízení. Ve stavbách ubytovacích zařízení se grafické znázornění směru únikových cest umísťuje také uvnitř ubytovacích jednotek, zpravidla u vstupu do únikových cest.
Při zpracování požárního evakuačního plánu může být využita ČSN ISO 23601 Bezpečnostní identifikace – Únikové a evakuační plány. Tato mezinárodní norma stanovuje zásady navrhování a zobrazení únikových plánů obsahujících informace týkající se požární bezpečnosti, úniku, evakuace a zdravotnické záchranné služby obyvatel.
Bezpečnostní dokumentace patří mezi další dokumentaci obsahující podmínky požární bezpečnosti, která je zpracovávaná, schvalovaná a vedená podle zákona č. 59/2006 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.
Podle uvedeného zákona je provozovatel objektu nebo zařízení, ve kterém je umístěna jedna nebo více nebezpečných látek, zpracovat seznam těchto látek a na jeho základě navrhnout zařazení do skupiny A nebo do skupiny B. Návrh posoudí krajský úřad a následně rozhodne o zařazení objektu nebo zařízení do skupiny A nebo do skupiny B, příp. o jeho nezařazení.
Následně jsou provozovatelé těchto objektů a zařízení povinni zpracovat návrh bezpečnostní dokumentaci:
Návrh zpracované bezpečnostní dokumentace podléhá schvalování krajským úřadem, vyjadřují se k ní Ministerstvo životního prostředí, dotčené orgány veřejné správy a dotčené obce (za účelem informování veřejnosti).
Zajištění požární bezpečnosti při provozu technických a technologických zařízení se prokazuje doklady o jejich kontrolách, údržbě a opravách provedených podle požadavků stanovených právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací výrobců. Jedná se o následující doklady: