Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 36 Klasifikace, značení, balení látek dle mezinárodních předpisů

36 Klasifikace, značení, balení látek dle mezinárodních předpisů

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie (dále jen „EU“) bylo nutno harmonizovat právní předpisy v oblasti chemických látek a chemických směsí (dále jen „CHLaS“). Oblast CHLaS před novelizací právních předpisů (např. zákon č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů) upravoval zákon č.157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších právních předpisů.

Problematiku CHLaS řeší více právních a normativních předpisů. V současné době se nacházíme v přechodném období, kdy je v oblasti CHLaS uplatňováno souběžně více předpisů.

Poslední novelizace chemického zákona proběhla v roce 2011 a zákon 356/2003 Sb., byl nahrazen zákonem 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů. Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie, navazuje na přímo  použitelné předpisy Evropské unie a upravuje práva a povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob (dále jen „osoba“) při výrobě, klasifi kaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování, uvádění na trh, používání, vývozu a dovozu chemických látek nebo látek obsažených ve směsích nebo předmětech, klasifi kaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování a uvádění na trh chemických směsí na území České republiky, správnou laboratorní praxi, působností správních orgánů při zajišťování ochrany před škodlivými účinky látek a směsí. Tento zákon se vztahuje na látky, látky obsažené ve směsi nebo předmětu a směsi. Na přípravky na ochranu rostlin, pomocné prostředky na ochranu rostlin a biocidní přípravky se z povinností stanovených v tomto zákoně vztahují pouze povinnosti klasifi kace, balení a označování. (Předmětem je věc, která během výroby získává určitý tvar, povrch nebo vzhled určující její funkci ve větší míře než její chemické složení).

Evropská unie (EU) upravuje svůj systém klasifi kace CHLaS podle Globálně harmonizovaného systému (GHS) Organizace spojených národů. Tento mezinárodní systém vyžaduje klasifi kaci CHLaS podle jejich nebezpečných vlastností a stanovuje výstražný symbol a další údaje, které je nutné uvést na štítku. GHS je soubor mezinárodních doporučení a jejich aplikace je proto dobrovolná. Pravidla zavedená podle GHS jsou začleněna do legislativy EU Nařízením (ES) č. 1272/2008 (dále jen „CLP) Evropského parlamentu a Rady ze dne 16. prosince 2008 o klasifi kaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 907/2006, v platném znění.

Směrnice 67/548/EHS a 1999/45/ES řeší klasifi kaci, balení a označování nebezpečných látek resp. nebezpečných přípravků. Defi nují nebezpečné vlastnosti, požadavky na obaly, jejich značení, používání symbolů a požadavky na bezpečnostní list.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek a o zřízení Evropské agentury pro chemické látky (dále jen „nařízení REACH“) se vztahuje na látky, které jsou vyráběné nebo dovážené v množství od jedné tuny za rok. Registrace chemických látek se provádí u Evropské agentury pro chemické látky a registrace ještě stále pokračuje (v závislosti na množství chemických látek). V tomto nařízení nalezneme také požadavky na sestavení bezpečnostního listu (hlava IV a příloha II). Na toto nařízení přímo navazuje nařízení CLP. REACH neobsahuje žádné povinnosti v souvislosti s klasifi kací, balením a označováním CHLsS.

Nařízení CLP je oproti nařízení GHS mírně upraveno. Pojem „látka“ se zachovává, ale pojem „přípravek“ se nahrazuje pojmem „směs“.

Látkou se podle CLP rozumí chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo získané výrobním procesem, včetně všech přídatných látek nutných k uchování jeho stability a všech nečistot vznikajících v použitém procesu, avšak s vyloučením všech rozpouštědel, která lze oddělit bez ovlivnění stability látky nebo změny jejího složení.

Směsí dle CLP se rozumí směs nebo roztok složený ze dvou nebo více látek. (Pozn. „Směs“ – nařízení CLP a „přípravek“ – nařízení REACH jsou synonyma).

Klasifikace chemických látek a jejich směsí je založena na kategoriích s ohledem na stupeň nebezpečnosti a specifickou povahu nebezpečných vlastností. Mezi ně patří hořlavé látky nebo směsi, akutní toxicita, nebezpečnost pro vodní prostředí atd.

 

Klasifikace látek a směsí

Definice hořlavých plynů, kapalin, tuhých látek dle nařízení CLP nebo ČSN

Balení látek a směsí

Označování látek a směsí

Výstražné symboly nebezpečnosti podle vyhlášky č. 402/2011 Sb.

Používání štítků

Bezpečnostní list (dále jen „BL“)

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma