Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 46 Jednotka požární ochrany

46 Jednotka požární ochrany

Jednotky požární ochrany jsou součástí bezpečnostního systému České republiky. V závislosti na jejich začlenění do systému plošného pokrytí území kraje jednotkami požární ochrany (dále také JPO), plní základní úkoly podle ustanovení §70 Zákona o požární ochraně, tedy provádí požární zásah a dále zabezpečují záchranné a likvidační práce při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech. Organizační struktura JPO, hlavní požadavky na zajištění jejich akceschopnosti a některá důležitá ustanovení upravující zásady při výjezdu jednotek k mimořádné události jsou stanoveny vyhláškou MV č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany. Důležitou součástí akceschopnosti JPO zakotvenou v Zákoně o požární ochraně a ve jmenované prováděcí vyhlášce jsou stanovené požadavky na odbornou způsobilost všech hasičů, a to podle funkcí, ve kterých jsou v jednotkách zařazeni.

Účelně nastavené legislativní prostředí v České republice v oblasti požární prevence zajišťuje účinnou ochranu zdraví a života občanů ČR a jejich majetku před vznikem požáru. Je však jasné, že žádné organizační či technické preventivní opatření nemůže vyloučit s absolutní jistotou, že ke vzniku požáru nedojde. Jednotky požární ochrany je tedy vhodné vnímat jako součást komplexního systému ochrany před požáry a jsou organizačně, technicky a odborně nastaveny jako navazující systémová část na systémovou část požární prevence. Je také pravdou, že JPO kromě hašení požárů řeší v praxi velmi široké spektrum dalších mimořádných událostí a činnost jednotek je kromě určité vazby na legislativní prostředí požární prevence vázaná také na legislativu z jiných oblastí např. na havárie s únikem nebezpečných látek nebo dalších úkolů, které se týkají např. ochrany obyvatelstva při živelných pohromách.

Zákon o požární ochraně, vyjmenovává pět základních druhů jednotek požární ochrany, které se v České republice podílí na zajištění výjezdové činnosti při vzniku mimořádné události a jejím řešení. Jedná se o důležitá základní ustanovení, kterými jsou tyto jednotky defi novány a tato ustanovení jsou výchozí pro další, přesnější vymezení rozsahu jejich úkolů v rámci realizace plošného pokrytí jednotkami požární ochrany v podmínkách kraje. Další podrobnosti upravující způsob zřizování jednotek a vymezení jejich úkolů jsou kromě výše jmenované vyhlášky MV č. 247/2001 Sb., stanoveny také Sbírkou interních aktů generálního ředitele HZS ČR pokynem č. 36/2005, kterým se stanoví podrobnosti k zabezpečení plošného pokrytí JPO v podmínkách kraje a pokynem generálního ředitele HZS ČR č. 16/2013, kterým se stanoví opěrné body a typy předurčenosti JPO pro záchranné práce.

V České republice můžeme zákonem stanovené JPO rozdělit na:

  • profesionální
  • dobrovolné (podle způsobu zajištění činnosti v jednotce)

a také na:

  • jednotky veřejné (financované z veřejných prostředků)
  • jednotky podnikové (financované právnickou osobou, tedy majitelem podniku)

Druhy jednotek požární ochrany:

Hlavní rozdíly v jednotkách jsou tedy v jejich zřizovatelích a způsobu financování, dále ve způsobu zajišťování činnosti v jednotce a z toho vyplývající možnosti z hlediska zařazení těchto jednotek do systému plošného pokrytí kraje JPO a navazujícím zařazení do požárního poplachového plánu kraje včetně jejich předurčenosti pro některé specifické druhy MU (dopravní nehody, zásahy s únikem nebezpečných látek apod.)

Základní rozmístění jednotek požární ochrany je tedy podle Zákona o požární ochraně určeno dokumentací PO kraje s názvem „Plošné pokrytí území kraje jednotkami požární ochrany“, které zohledňuje zejména míru nebezpečí vzniku požáru v jednotlivých městech a obcích, tzn. zejména celkový počet obyvatel, rizika vyplývající z jednotlivých průmyslových oblastí (zóny havarijního plánování), chráněná historická centra měst apod. Páteř plošného rozmístění jednotek v kraji tvoří profesionální jednotky PO HZS kraje. Jednotky SDH obcí pak optimálně doplňují pokrytí území kraje tak, aby byl v předpokládaném čase zajištěn potřebný počet jednotek v každém místě kraje podle rozsahu a druhu případné MU. Dokumentaci plošného pokrytí zpracovává a aktualizuje HZS kraje. Hejtman kraje tuto dokumentaci následně kontrasignuje a vydává nařízením rady kraje.

 

Obrázek - Rozmístění jednotek požární ochrany – JPO 1, JPO 2, JPO 3, JPO 6

Specifické požadavky na zřizování jednotek požární ochrany v některých průmyslových podnicích a u jiných právnických osob jsou vázány na skutečné nebezpečí vzniku požáru podle druhu a rozsahu provozovaných činností. Základní dokumentací, ze které může vyplynout potřeba zřízení jednotky PO, je posouzení požárního nebezpečí. Zřízení JPO HZS podniku může být realizováno také na základě zpracované dokumentace s názvem dokumentace zdolávání požáru.

Obecné požadavky na základní organizační uspořádání jednotek je zakotveno ve vyhlášce MV č.247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany. V základním schématu je jednotka tvořena velitelem a stanoveným počtem hasičů. Vyhláška také stanovuje základní požadavky na druhy a počty požární techniky a technických prostředků. Základní početní stav jednotky je vyhláškou určen na velitele a pět hasičů (ozn. 1+5), zmenšený stav jednotky
schopné samostatného zásahu jsou velitel a tři hasiči (ozn. 1+3).

 

Každá jednotka požární ochrany určená pro výjezd k zásahu musí splňovat podmínky tzv. akceschopnosti. Akceschopností rozumíme připarvenost jednotky po stránce:

 

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma