Menu

Vytvořte si webové stránky
 
 
Roman Fojtík F-air servis TZB
 
Bučkova 4
Brno
627 00
 
Česká republika
IČ:869 80 441
DIČ:CZ7802254757

Projekt NetStranky.cz doporučuje

 
Navigace: Požární ochrana > Témata > 12 Odborná způsobilost osob na úseku PO

12 Odborná způsobilost osob na úseku PO

Na úvod je třeba rozlišit dvě oblasti, které jsou v Zákoně o požární ochraně označovány jako odborná způsobilost. Je to oblast upravená § 11 zákona a § 72 Zákona o požární ochraně. Odborná způsobilost upravovaná § 72 a souvisejícími ustanoveními dalších právních předpisů se týká odborné způsobilosti pro výkon funkcí v jednotkách požární ochrany a výkon funkcí příslušníků HZS ČR.

My se budeme podrobněji zabývat odbornou způsobilostí upravenou § 11 Zákona o požární ochraně. Tato odborná způsobilost se váže k naplňování povinností právnických a podnikajících osob, stanovených Zákonem o požární ochraně. Ve výše uvedeném paragrafu je stanoveno, že vybrané povinnosti stanovené zákonem pro právnickké a podnikající fyzické osoby mohou být zabezpečovány pouze prostřednictvím osob odborně způsobilých nebo techniků požární ochrany.

Osobám odborně způsobilým je vyhrazeno zpracování Posouzení požárního nebezpečí a provádění odborné přípravy preventistů a zaměstnanců zařazených do požárních hlídek u provozovatelů činností s vysokým požárním nebezpečím a dále osoby odborně způsobilé mohou zabezpečovat všechny další povinnosti, které zabezpečují technici požární ochrany.

Technici požární ochrany mohou provádět kontroly dodržování předpisů o požární ochraně, zpracovávat vybrané druhy dokumentace požární ochrany a mohou provádět školení vedoucích zaměstnanců, provádět odbornou přípravu zaměstnanců zařazených do požárních hlídek a preventistů požární ochrany (mimo odborné přípravy u provozovatelů činností s vysokým požárním nebezpečím) a dále mohou vykonávat činnost preventistů požární ochrany.

Odborně způsobilými osobami se rozumí znalci a znalecké ústavy v oboru požární ochrany zapsaní v seznamu znalců a znaleckých ústavů vedených krajskými soudy, fyzické osoby, které jsou absolventy škol požární ochrany nebo absolventy vysokoškolského studia, jehož součástí je ověřovací program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany schválený ministerstvem, který odpovídá stanoveným požadavkům, nebo fyzické osoby, které složily zkoušku odborné způsobilosti před komisí ustavenou ministrem vnitra. Za odborně způsobilé osoby se považují též příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky, kteří vykonávají funkce stanovené prováděcím předpisem k zákonu o hasičském záchranném sboru.

Odborná způsobilost k výkonu funkce technika požární ochrany se získává složením zkoušky odborné způsobilosti před komisí ustavenou ministerstvem vnitra.

Průběh zkoušky pro získání odborné způsobilosti osoby odborně způsobilé a technika požární ochrany.

Zkušební komise ministerstva se ustavuje z příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky, popřípadě z dalších odborníků z oblasti požární ochrany. Komise je při zkoušce vázána tématickými okruhy podle Vyhlášky o požární prevenci. Při zkoušce komise zjišťuje znalosti v rozsahu tématických okruhů uvedených v § 22 Vyhlášky o požární prevenci a v příloze č. 3 tohoto předpisu, která obsahuje zkušební témata. Zkouška se člení na dvě části - písemný test a ústní přezkoušení. Písemný test obsahuje 50 otázek. Úspěšné složení písemného testu je předpokladem pro konání ústního přezkoušení. Jestliže uchazeč odpověděl v písemném testu správně alespoň na 90 % v něm osažených otázek, je hodnocen klasifikačním stupněm "prospěl" a postupuje k ústnímu přezkoušení. Při ústním přezkoušení uchazeč odpovídá na tři náhodně vybrané otázky z tématických okruhů uvedených v příloze č. 3 Vyhlášky o požární prevenci. Při ústním přezkoušení uchazeč prokazuje potřebné znalosti včetně jejich samostatné aplikace. V případě, že odpoví správně na každou ze zkušebních otázek, je hodnocen klasifikačním stupněm "prospěl". Je-li uchazeč hodnocen klasifikačním stupněm "prospěl" z písemného testu i z ústního přezkoušení, je jeho zkouška hodnocena kasifikačním stupněm "prospěl". V opačném případě je hodnocen klasifikačním stupněm "neprospěl" a v případě opakování zkoušky opakuje jak písemný test , tak ústní přezkoušení. Totéž platí pro uchazeče, který byl ze zkoušky vyloučen.

Platnost odborné způsobilosti osob odborně způsobilých a techniků požární ochrany se prokazuje osvědčením o odborné způsobilosti, vydaným Ministerstvem vnitra, jež není časově omezeno.

Osvědčení o odborné způsobilosti může být Ministerstvem vnitra odňato. Ministerstvo může na návrh orgánu státního požárníh dozoru rozhodnout o odejmutí osvědčení tomu, kdo při výkonu činnosti odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany vykazuje závažné nedostatky. Ministerstvo o odnětí rozhodne na základě písemného návrhu orgánu státního požárního dozoru, který obsahuje jméno, příjmení, adresu trvalého pobytu, rdné číslo a katalogové číslo osvědčení odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany, odůvodnění návrhu, jakož i další podklady, jejichž součástí je popis závažných nedostatků, pro které orgán státního požárního dozoru návrh na odejmutí osvědčení předkládá. Ten, komu bylo osvědčení odňato, se může prodrobit zkoušce nejdříve po uplynutí 3 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o odnětí osvědčení.

Preventista požární ochrany může provádět kontroly dodržování předpisů o požární ochraně a také školení zaměstnanců o požární ochraně. Preventista požární ochrany vykonává činnost na základě absolvování odborné přípravy, kterou provádí osoba odborně způsobilá (u provozovatelů činností s vysokým požárním nebezpečím) nebo technik požární ochrany.

Činnost odborně způsobilé osoby a technika požární ochrany může být vykonávána v pracovněprávním (zaměstnaneckém) vztahu podle zákoníku práce anebo na základě živnostenského zákona jako výkon vázané živnosti, která se nazývá technickoorganizační činnost v požární ochraně.

Odborná způsobilost dle § 72 Zákona o požární ochraně je požadována pro výkon funkcí příslušníků HZS ČR, zaměstnanců podniku zařazených v jednotkách HZS podniků a velitelů, strojníků a techniků speciálních služeb ostatních jednotek požární ochrany. Tato odborná způsobilost se tedy mimojiné vztahuje na příslušníky HZS ČR, pro které je nezbytným požadavkem k výkonu jejich funkcí Odborná způsobilost podle § 72 se ověřuje zkouškou a prokazuje se osědčením. Platnost osvědčení o odborné způsobilosti podle § 72 je 5 let a je stanovena vyhláškou č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek PO.

 
© pozarniochrana.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma