(SHZ)
Základní součástí sprinklerového zařízení jsou zásobování vodou (např. nádrž), zdroje elektrické energie (také náhradní zdroj), ventilová stanice, poplachové zařízení a potrubní soustava pro rozvod hasební vody, která je ukončena sprinklerovými hlavicemi (tzv. sprinklery) s tepelnou pojistkou.
Součástí systému je také monitorovací zařízení, které průběžně monitoruje například tlak vody v potrubí, hladinu vody v nádrži apod.
Obrázek: Schéma sprinklerového stabilního hasicího zařízení (příklad):
Systém funguje následovně. Při vzniku požáru dojde působením tepla ke zvýšení teploty tepelné pojistky sprinkleru. Při dosažení určité teploty tato pojistka praskne (nebo se roztaví - podle toho, jestli jde o pojistku tavnou nebo skleněnou) a ze sprinkleru začne okamžitě vytékat voda. To způsobí snížení tlaku v přívodním potrubí, což je impulsem pro otevření řídícího ventilu ventilové stanice a uvedení do činnosti zásobování vodou - čerpadla začnouvhádět ze zásobní nádrže (či z jiného zdroje) do systému hasivo. Ihned po zahájení hašení se spustí poplachové zařízení.
Výhoda tohoto systému spočívá zejména v tom, že voda začne vytékat pouze z hlavic, které se následkem působení tepla otevřely. Jde o selektivní sstém hašení.
Sprinklery jsou opatřeny skleněnou nebo tavnou tepelnou pojistkou. Ve skleněné pojistce je umístěna kapalina s určitou objemovou roztažností, která při překročení tzv. otevírací teploty způsobí rozbití skleněné baňky a tím uvolnění těsnící kuželky. U tavné pojistky zase otevírací teplota způsobí roztavením kovové hmoty. Otevírací teploty jsou 57°C, 68 °C (nejčastější), 79°C, 93 °C atd. Jednotlivým otevíracím teplotám odpovídá barva kapaliny ve skleněné baňce.
Obrázek: Nejdůležitější části sprinkleru tvoří tříštič, pomocí kterého vytékající proud vody získá požadovanou výstřikovou charakteristiku (jemnost rozprášení, tvar výstřikového kužele), a skleněná pojistka, která drží těsnící kuželku
Jednotlivé sprinklery jsou charakterizovány tzv. K-faktorem, což je průtok v l/min při tlaku na sprinkleru 1 bar.
Existují tedy sprinklery s K-faktorem K 57, K 80, K 115 atd. sprinklery se dále dělí podle rychlosti reakce na teplotu, podle výstřikového tvaru, provedení apod.
Zásobování vodou sprinklerového stabilního hasícího zařízení musí být provedeno jedním nebo více z dále uvedených způsobů:
Minimální doba činnosti se pohybuje v závislosti na klasifikaci prostor podle nebezpečí od 30 min do 90 minut.
V závislosti na teplotě prostředí v chráněném prostoru se sprinklerová zařízení navrhují jako:
Sprinklerové stabilní hasící zařízení nachází v praxi široké uplatnění, zejména slouží k ochraně hotelů, textilních závodů, nemocnic, výškových budov apod. Sprinklerová zařízení se nesmějí používat k hašení sil nebo zásobníků, obsahujících látky, které při styku s vodou zvětšují svůj objem nebo jinak reagují s vodou. Nelze je instalovat rovněž v blízkosti průmyslových pecí, sušáren, tavných licích pánví apod.